Je paintball bezpečný?

paintballový tábor 2011

Paintball je bezpečný sport

Pokud jste ještě nehráli paintball nebo neměli možnost jej vidět, mohli byste si myslet, že dochází při hře k častým poraněním. Naštestí je úrazů na paintballovém táboře minimum a nijak nesouvisejí se zásahem paintballové kuličky. Zásah paintballovou kuličkou může trochu bolet (štípnout), ale neublíží. 

Častý je zásah do helmy, ten kupodivu pocítíš méně než přímý zásah do jiné části těla. Na obrázku je vidět, co je na paintballu nejpůvabnější - zásah se nedá nijak zatajit.

Paintballový tábor znamená pohyb v lese a v členitém terénu, prodíráte se křovím, občas padnete k zemi nebo uskočíte za strom. Je jasné, že může zůstat sem tam nějaká modřina.

Jediné zranění by vás mohlo postihnout, kdybyste nedodržovali nejdůležitější a pro paintball posvátnou zásadu: mít vždy při hře nasazenu ochrannou masku

Pokud se hráč vhodně oblékne, obuje pevné boty a používá správně masku, je paintball zcela bezpečný sport. Byla by škoda, kvůli přehnaným obavám, přijít o skvělou adrenalinovou zábavu a nejet na Paintballový tábor.

Ochrana paintballového hráče

Každý hráč, který přijede na paintballový tábor se musí dostatečně chránit. Masku dostaneš od nás, další je na tobě:

Maskáče nebo silnější oblečení. Bez nich by tě každý zásah paintballovou kuličkou bolel. Další význam mají při boji v lese, běžné oblečení by nejspíš vzalo rychle za své.

Pevné boty jsou důležité v nerovném lesním terénu. Ochrání tě před podvrknutím kotníku a nohy zůstanou v suchu, i když jdeš mokrou trávou.

Šátek na krk nebo chránič krku je hodně důležitý. Zásah paintballovou kuličkou do krku by byl nepříjemný. Chránič krku není nic jiného než silný a široký pruh látky, která se ovine kolem krku a zajistí suchým zipem. Hráči dávají často přednost obyčejnému šátku, krk se pod ním méně potí.

Rukavice se používají běžné silnější, třeba lyžařské, nebo speciální paintballové, z nichž vyčuhují prsty, abys měl větší cit při mačkání spouště a držení zbraně, a ještě jsou ze předu zesílené, aby lépe chránily při zásahu ruky.


Paintballová maska - bez ní se neobejdeš. Maska chrání před zásahem paintballové kuličky do oka, obličeje nebo uší. A jako další bonus chrání oči před trčícími větmemi stromů. Používáme typy s termálním sklem, které se nemlží díky své izolační schopnosti (podobně jako okenní dvojsklo). 

Doplňková ochrana paintballového hráče

Doplňková ochrana pro paintballový tábor ještě zvýší bezpečnost účastníků paintballového klání, patří k ní:
  • Ochranný návlek na hlaveň paintballové zbraně nebo se ke stejnému účelu používá plastová zátka do hlavně zbraně. Použije se vždy, když skončí boj a paintballoví bojovníci odcházejí z herního území do klidové zóny a chystají si sundat svou masku. Zabrání nechtěnému výstřelu paintballové kuličky.

  • Kšiltovka otočená kšiltem dozadu ochrání hlavu a krk

  • existuje ještě celá řada vychytávek pro profesionální hráče a paintballové fajnšmekry - chrániče kolen, taktické vesty s mnoha kapsami atd. Pro paintballový tábor je jejich pořizování zbytečné, ale pokud chceš, vezmi si je pro svůj dobrý pocit.