Recept na výhru - týmová spolupráce

paintballový tábor 2011

V paintballu je základem úspěchu týmová spolupráce. Painball je vzrušující zábava pro každého, ale chcete-li pravidelně vyhrávat, je zapotřebí v týmu opravdu spolupracovat. Týmová spolupráce je založena na třech základních složkách:

 • vztah členů týmu k paintballu
 • zkušenost a dovednost jednotlivých členů týmu
 • společná strategie

Vztah členů týmu k paintballu často rozhoduje o kvalitě týmu. I když je tým složený z expertů na strategii a hráči prošli mnoha turnaji, přesto mohou prohrávat. Chybí jim totiž shodný přístup k paintballu.

Hráči vyhrávajícího týmu mají shodný pohled na následující oblasti:

 1. Jak často trénují. Zda je trénink jenom občasný, jednou za týden, nebo hrají co nejčastěji a při každé vhodné příležitosti. Jak vážně berou hráči trénink, zda se jen snaží zasáhnout vše živé v okolí nebo je každá hra chápána jako rozhodující souboj na život a na smrt. Pokud jsou všichni členové týmu připraveni věnovat paintballu stejně času a sledují stejný cíl, budou pravděpodobně výsledky jejich společného snažení nejlepší.

 2. Jak každý z týmu zvládá konflikt a kritiku druhých a zda jej občas vytočí něčí chyba:
  Vybouchnete? - Zasmějete se tomu? - Ignorujete ji?

  Jak přijímáte kritiku:
  Bráníte se jí? - Tvrdíte, že to nebyla vaše vina? - Uznáte chybu?

  Členové týmu nemusejí reagovat shodně, ale každopádně musejí být schopni přijímat s pochopením i různé reakce druhých.

 3. Musíte respektovat jeden druhého a věřit si navzájem. Pokud by tomu tak nebylo, jen stěží byste uhodli, jak se ostatní rozhodnou a co chtějí udělat a vaše strategie vyjde naprázdno. Každý z hráčů se musí spolehnout na to, že všichni jeho spoluhráči znají svou roli a splní ji navzdory všem úskalím.

Zkušenost a dovednost je další hlavní složkou účinné týmové spolupráce. Každý člen týmu může mít jinou úroveň znalostí a schopností, přesto mohou výborně spolupracovat. Dosáhnou toho tím, že se jejich schopnosti vzájemně dobře doplňují. Pokud má hráč značně horší taktické schopnosti než jeho spoluhráči, těžko s nimi udrží krok. A pokud je naopak na mnohem vyšší úrovni než ostatní, nebude ho to bavit a odejde. Pro tým to představuje ztrátu času - mohl se místo toho věnovat hledání lepšího kandidáta, který by plně zapadl do týmu.

Jinou záležitostí je rychlost, s jakou si každý hráč osvojí nové znalosti. Dejme tomu, že se přihlásí skvělý kandidát, vyhovující svým odpovědným přístupem k paintballu. Jeho dovednosti jsou však o něco horší než u ostatních členů. Položte si otázky: "Má podobné strategické uvažování jako my?" "Pracuje stále na svém zlepšení?" Pokud tomu tak je, můžete jej přijmout s klidným svědomím mezi sebe.

Každý člen týmu by měl být schopen nahradit ztrátu klíčového spoluhráče. Například tým ztratí svého hráče na křídle. Právě teď potřebujete hlídat střed pole, ale už tolik nepotřebujete ostřelovače. Má váš ostřelovač další znalosti, aby plně zastoupil spolubojovníka na křídle?

Strategie je velmi často mnohem důležitější než individuální schopnosti hráčů. Bez ohledu na to, jak dobře spolu vycházíte nebo jak vysokou máte úroveň, budete s nedostatečnou strategií prohrávat. Obvyklou strategickou chybou je, když hráči zapomenou, že jsou členy týmu. Zdá se to samozřejmé, ale uprostřed lítého boje je těžké si uvědomit, že vše, co se kolem vás děje, je jen malá část velkého celku.

Paintball je také logická hra. Jeden zkušený pintballový hráč přirovnal trefně paintballovou strategii k hraní šachu po paměti. Spoluhráči musejí promyslet několik tahů dopředu a musejí zahrnout i nejméně pravděpodobný vývoj událostí. Každý hráč musí být schopen myslet jednak logicky, předvídat výsledek každého možného tahu, a také analyticky, předvídat neočekávané nebo nahodilé události.

Posledním a nejdůležitějším hlediskem je vzájemná komunikace. Pokud bude vaše komunikace během boje i mimo něj jasná, máte zaručeno, že se časem zlepšíte také v přístupu k paintballu, schopnostech a strategii.

Neuděláš chybu, když si uvedené rady odneseš na paintballový tábor a budeš se jimi řídit.